Alkohol za volantem: Přehled pokut a sankcí
Všichni víme, že alkohol za volant nepatří! Bez ohledu na to, jestli řidič vypil jednu malou skleničku piva, nebo jen nadýchal zbytkový alkohol z předchozího večera, následky mohou být vždy fatální.
Řízení pod vlivem alkoholu je jednou z nejzávažnějších příčin dopravních nehod, a proto jsou právní předpisy a sankce za tento přestupek velmi přísné, jak v zahraničí, tak i u nás. V našem článku najdete podrobný přehled právních důsledků a sankcí spojených s řízením pod vlivem alkoholu v České republice, včetně trestů, pokut a platných legislativních norem.
Alkohol za volant nepatří!
Řízení pod vlivem alkoholu je nebezpečné a může mít závažné následky nejen pro řidiče, ale i pro ostatní účastníky silničního provozu. Alkohol zpomaluje reakce, zhoršuje koordinaci a úsudek, což výrazně zvyšuje riziko dopravní nehody.
Často se lidé ptají, za jak dlouho vyprchá alkohol z těla. Odbourání alkoholu závisí na několika faktorech, jako je hmotnost, pohlaví, množství a druh konzumovaného alkoholu. Obecně se však uvádí, že tělo průměrně odbourá 0,1 promile alkoholu za hodinu. Bohužel, neexistuje žádný spolehlivý způsob, jak odbourat alkohol rychleji; metody jako dostatečný pitný režim, sprcha nebo cvičení nepomáhají. Jediným způsobem, jak odbourat zbytkový alkohol, je čekat, až alkohol játra úplně zpracují a vyloučí z těla.
Nejjistějším způsobem, jak zjistit aktuální hladinu alkoholu v krvi, je použití alkohol testeru, který poskytne přesný a okamžitý výsledek. Pamatujte, že jedinou bezpečnou možností je neřídit po konzumaci alkoholu vůbec.
Alkohol za volantem: Praktické informace
V České republice je řízení pod vlivem alkoholu přísně zakázáno, jelikož platí nulová tolerance alkoholu za volantem. Pokud je při silniční kontrole při dechové zkoušce naměřeno i minimální množství alkoholu, hrozí řidiči vysoké pokuty a další právní sankce.
V praxi to znamená, že v jakékoliv míře je přítomnost alkoholu v krvi řidiče považována za přestupek, což může mít za následek vážné tresty. Výše trestu a pokuty jsou pak určeny podle naměřeného množství alkoholu v krvi a dalších okolností.
Český metrologický institut stanovil odchylku na 0,24 promile. Aby bylo zjištěno nejnižší možné množství alkoholu v krvi, tak je nutné tuto odchylku odečíst. Pokud je naměřená hodnota nižší než 0,24 promile, měl by být výsledek považován za negativní, pokud není jinak prokázáno, že řidič konzumoval alkohol. Tato hodnota je totiž považována za tzv. ochranné pásmo, které se odečítá z důvodu možného zkreslení měření. Nicméně není doporučeno se na tuto toleranci v žádném případě spoléhat, protože v některých situacích na ni není brát zřetel. Nejlepší způsob, jak se vyhnout problémům, je zůstat při řízení střízlivý.
Alkohol za volantem: Právní předpisy a zákony
Podle zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, je řízení pod vlivem alkoholu zákonem přísně zakázáno.
Podle § 5 odst. 2 písm. b) zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích:
Řidič nesmí
1. a) požít alkoholický nápoj ani jinou látku obsahující alkohol (dále jen „alkoholický nápoj“) nebo užít jinou návykovou látku během jízdy,
1. b) řídit vozidlo nebo jet na zvířeti bezprostředně po požití alkoholického nápoje nebo užití jiné návykové látky nebo v takové době po požití alkoholického nápoje nebo užití jiné návykové látky, kdy by mohl být ještě pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky; v případě jiných návykových látek uvedených v prováděcím právním předpise se řidič považuje za ovlivněného takovou návykovou látkou, pokud její množství v krevním vzorku řidiče dosáhne alespoň limitní hodnoty stanovené prováděcím právním předpisem,
Tento zákon výslovně zakazuje řízení pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek, aby se zajistila bezpečnost všech účastníků silničního provozu.
Jaké jsou tresty za řízení pod vlivem alkoholu?
V České republice tresty za alkohol za volantem závisí na množství alkoholu, které má řidič v krvi, a na tom, co mu je prokázáno. Tresty za řízení pod vlivem alkoholu se výrazně liší v závislosti na tom, zda se jedná o hodnoty do 0,3 promile, do 1 promile nebo řízení pod vlivem alkoholu nad 1 promile.
Důležité je si uvědomit, že alkohol za volantem, trestný čin, je považován, když jeho množství právě přesáhne 1 promile. Trestný čin, řízení pod vlivem alkoholu má pak vážné právní důsledky a může být trestáno i odnětím svobody.
V České republice platí následující rozdělení trestů za řízení pod vlivem alkoholu podle množství alkoholu v krvi:
- Do 0,3 promile: Hodnoty do 0,3 promile jsou považovány za přestupek, který se vyřizuje v rámci správního řízení. Řidiči, kteří se dopustí tohoto přestupku, hrozí pokuta v rozmezí od 7 000 Kč do 25 000 Kč a zákazu řízení na dobu 6 až 12 měsíců. Za tento přestupek nejsou udělovány body do registru řidičů.
- Nad 0,3 až do 1 promile: Hodnoty nad 0,3 promile až do 1 promile představují závažnější přestupek. Řidiči, kteří se dopustí tohoto porušení, čelí pokutě v rozmezí od 7 000 do 25 000 Kč, udělení 6 trestných bodů do registru řidičů a zákazu řízení na dobu 6 až 18 měsíců.
- Nad 1 promile: Hodnoty alkoholu nad 1 promile představují již trestný čin nikoli pouze přestupek. Tento typ porušení není řešen správními orgány, ale spadá do pravomoci soudů. Soud může udělit pokutu v rozmezí od 25 000 Kč do 75 000 Kč, udělení 6 trestných bodů a zákaz řízení motorových vozidel až na 10 let. Kromě toho může být vynesen i trest odnětí svobody až na 3 roky, způsobíte-li jinému ublížení na zdraví, větší škodu na cizím majetku nebo jinou závažnou újmu.
Co dělat, pokud je výsledek dechové zkoušky pozitivní?
Pokud dechová zkouška prokáže zbytkový alkohol za volantem nebo dokonce vyšší hodnotu, co může řidič udělat? Zpravidla jsou dvě možnosti:
- Řidič přizná vinu a přijme tak trest podle příslušného zákona.
- Řidič bude zapírat. V případě, že se prokáže jen zbytkový alkohol za volantem, a to i u druhého měření, mnozí řidiči se rozhodnou riskovat a požádají policisty o lékařské vyšetření. To musí být ze zákona umožněno. Policista vás doprovodí do lékařského zařízení, kde vám bude odebrána krev a z jejího rozboru se zjistí přesná hladina alkoholu v krvi. Pokud jste jen mírně překročili toleranci 0,24 promile, je možné, že vás rozbor krve zachrání. U vyšších hodnot však pravděpodobně potvrdí přítomnost alkoholu v krvi.
Jaké hrozí sankce při odmítnutí dechové zkoušky?
Dechová zkouška je povinná, avšak řidič má právo dechovou zkoušku odmítnout, protože policie nemá pravomoc si ji vynutit. Odmítnutím dechové zkoušky se dopouští řidič přestupku, tudíž se tato situace v žádném případě nevyhne trestu.
Jaké hrozí sankce a pokuty:
- Pokuta ve správním řízení ve výši 25 000 až 75 000 Kč,
- Zákaz řízení motorových vozidel na 18 až 36 měsíců,
- Odebrání 6 trestných bodů.
Doporučuje se dechovou zkoušku neodmítat, při odmítnutí automaticky hrozí nejvyšší možná pokuta a trest, kterou za řízení pod vlivem alkoholu můžu řidič dostat.
Tento trest je výrazně přísnější než trest za překročení povoleného limitu alkoholu (do 1 promile). Za jízdu pod vlivem alkoholu můžete dostat pokutu ve výši 7 000 až 25 000 Kč, udělení 6 trestných bodů a zákaz řízení po dobu 6 až 18 měsíců.
Pokud vás policie po dechové zkoušce vyzve k podstoupení a provedení lékařského vyšetření, tedy k odběru krve, moči nebo slin, nesmíte odmítnout. Odmítnutí by bylo opět vyhodnoceno jako přestupek s tím samým trestem jako u odmítnutí dechové zkoušky na alkohol.
Pozor, na zbytkový alkohol za volantem!
Zbytkový alkohol zůstává v těle déle, než si možná myslíte. Pamatujte, že zbytkový alkohol v krvi může výrazně ovlivnit vaši schopnost řídit, i když jste spali, a i když se cítíte dobře a nemáte pocit, že jste pod vlivem, alkohol z předchozího večera může stále ovlivňovat vaše schopnosti a reakce za volantem. Proto je nejlepší počkat, dokud vaše tělo nezbaví alkoholu, než usednete za volant.
Při policejní kontrole to může mít fatální důsledky. Jak rychle tělo alkohol odbourá, záleží na několika faktorech, jako jsou pohlaví, hmotnost, věk, množství alkoholu, únava nebo psychická rozladěnost. Obecně platí, že ženy odbourávají alkohol pomaleji než muži, protože mají obvykle menší hmotnost a vyšší podíl tělesného tuku. Každý člověk má jiný metabolismus, který ovlivňuje rychlost odbourávání alkoholu.